1. Co to je a jak funguje centrální vysavač?

Systém centrálního vysávání se skládá z centrální jednotky (vysavač s vysokým sacím výkonem) a sítě potrubí s připojovacími zásuvkami rozvedené po ploše budovy. Díky husté síti sacích zásuvek můžeme po připojení sací trubky do jedné z nich jednoduše a pohodlně řídit práci centrální jednotky (zapnout, vypnout nebo regulovat výkon vysavače).

Centrální vysavač má až pětkrát větší výkon než vysavač tradiční, což znamená, že Váš domov bude tak čistý jako nikdy předtím. Úklid centrálním vysavačem umožňuje odstranit prach bez vyfoukávání vzduchu uvnitř domu, čímž se vyhneme poletujícímu prachu a zápachu. Veškerý prach je vyváděn mimo budovu. Silný tah a množství nasávaného vzduchu umožňuje odstraňování prachu nejen ze standardních povrchů, ale i hlubších zákoutí. Systém navíc eliminuje hluk vydávaný standardním vysavačem, protože centrální jednotka může být umístěna v libovolné místnosti, nejčastěji v garáži či dílně.

2. Mám nainstalovat centrální vysavač? Kolik to stojí?

Při stavbě domu nadchází fáze montáže různých instalací (kanalizace, elektroinstalace, alarm atd.) Tato fáze je ta správná doba na rozhodnutí, zda instalovat centrální vysavač. V tomto článku Vás nebudu za každou cenu k této instalaci přemlouvat, ale chtěl bych představit jeho přínosy a náklady s instalací a provozem hotového systému centrálního vysávání spojené.

Náklady

Montážní práce mohou být rozloženy v čase, a tím i náklady. Náklady, s nimiž musíme během stavby počítat, jsou náklady spojené s položením trubek a osazením kazet na zásuvky na místech vybraných zákazníkem nebo instalujícím technikem. Před instalací je dobré se chvíli zamyslet nad volbou optimálního počtu zásuvek pro náš domov. Pro dobrou volbu jejich vhodného počtu musíme už ve fázi návrhu instalace rozhodnout, jak dlouhou hadici chceme používat. To je docela velké dilema. Namontovat více zásuvek a použít kratší hadici? Nebo méně zásuvek a používat delší hadici, která dosáhne na celý povrch našeho domu? Je na zákazníkovi, zda se rozhodne pro větší počet zásuvek a ne o mnoho vyšší náklady na instalaci. Standardní hadice nejčastěji používané a dodávané k většině sad jsou 8 až 10 metrů dlouhé, ale na trhu lze koupit hadici libovolné délky. Náklady na instalaci jsou ve srovnání s náklady na stavbu a jiné instalace relativně nízké. V závislosti na počtu sacích míst a délce instalace se náklady na instalaci s montáží vejdou do 9500-19800 Kč.

Další náklady, které nás čekají, jsou náklady na koupi centrální jednotky, zásuvek a podlahových štěrbin. Nákup těchto věcí můžeme ovšem odložit, protože je ve fázi montáže instalace nepotřebujeme. Lze je koupit až budeme dům zařizovat domu těsně před nastěhováním. To se jeví jako nejrozumnější řešení, i kdyby jen kvůli tomu, že zásuvky a štěrbiny budou ladit s barvou stěn nebo nábytku, v nichž budou namontovány. I centrální jednotka bez nainstalovaných zásuvek bude zbytečná. Zpět k tomu nejdůležitějšímu - kolik nás to tedy bude stát? Náklady na centrální jednotku spolu se sadou na úklid (hadice, kartáče, teleskopická trubka atd.) se pohybují od 18750 do 37500Kč podle výkonu centrální jednotky a příslušenství obsaženého v úklidové sadě.

Shrneme-li to, celkové náklady na instalaci pro dům do cca 150 m² by neměly překročit 37500 Kč. Pochopitelně, čím větší dům, tím výkonější centrální jednotku potřebujeme a instalace je o něco rozsáhlejší (více sacích bodů). Z hlediska investice, kterou je pro investora stavba vysněného domu, jsou náklady nevelké. Provozní náklady prakticky chybí, většina vysavačů má velmi kvalitní filtry, které nevyžadují použití sáčků na odpad. Filtr je třeba vyměnit každé 2-4 roky podle používání. Náklady na filtr jsou asi 1120 Kč.

3. Výhody centrálního vysavače.

Hlavní výhodou centrálního vysavače je pohodlí při úklidu, což každá hospodyně ocení. Počet instalovaných zásuvek dělá vysávání jednoduchým a příjemným. Není třeba zapínat vysavač do elektřiny či jej přenášet z místnosti do místnosti, narážet do stěn a škrábat podlahu. Stačí zastrčit trubku do zásuvky a vypínačem v rukojeti ovládat práci a sací výkon vysavače. Jednoduchým způsobem můžeme v závislosti na povrchu, který chceme uklidit, vybrat vhodný sací výkon. Široká škála příslušenství k centrálním vysavačům umožňuje jejich použití k takovým činnostem jako je vysávání prachu z nábytku, čištění krbů od popele, vysávání bláta a jiných nečistot nalezených v garáži. Pro mnoho současných uživatelů centrálních vysavačů je nejdůležitější výhodou velmi dobrá filtrace a výstup vyfukovaného vzduchu přes tlumič mimo dům. Když uklízíme dům centrálním vysavačem, nezanecháváme prach, mikroorganismy, roztoče a zápach, který doprovází vysávání tradičním vysavačem. Vzduch v domě je čistý, což je velkým přínosem nejen pro alergiky a děti, ale i pro všechny jeho obyvatele. Během vysávání dosahuje rychlost vzduchu uvnitř zařízení 130 km/h, čili je tak velká, že neumožňuje usazování prachu a roztočů ani v trubkách, které jsou součástí instalace. Žádný tradiční vysavač není schopen zajistit obyvatelům takový komfort, ani pokud má HEPA filtr nebo vodní filtr. Kromě toho mnohem větší sací síla zařízení umožňuje dostat se do hlubších vrstev koberců a čalouněného nábytku. Různé násadky a kartáče, které jsou k dispozici jako příslušenství k centrální jednotce, umožňují přístup na téměř jakékoliv místo, a to i na to nejnepřístupnější. Montáž vysavače v garáži, dílně nebo ve sklepě způsobuje, že centrální jednotka je pro uživatele při vysávání neslyšná. Jediný hluk je ten spojený s tahem nasávaného vzduchu. Taková instalace centrální jednotky dovoluje ostatním obyvatelům domu sledovat film nebo poslouchat hudbu. Většina centrálních jednotek má další zásuvku pro přímé zapojení trubky do vysavače, což při instalaci vysavače v garáži umožňuje čištění auta.

 4. Jak na instalaci?

Montáž centrálního vysavače je nejlépe  naplánovat v té fázi, kdy je stavba v surovém uzavřeném stavu. To však neznamená, že v obývaném domě je montáž naprosto nemožná. Práce je dobré spojit s opravami, protože bez vysekání několika otvorů a drážek to bohužel, nepůjde. Instalace centrálního vysavače se skládá z odpovídajících PVC trubek o průměru asi 52 mm. Instalační prvky je nutné zakoupit u specializovaných firem zabývajících se instalacemi a prodejem centrálních vysavačů. Tyto prvky  spojujeme pomocí speciálního lepidla na PVC trubky. Vodorovné úseky potrubí lze položit v litém stropu nebo izolaci, svislé úseky v drážkách stěn. Pro odstranění dalšího odporu sání se nemontují kolena s úhlem větším než 45°, jedině přímo u centrální jednotky je možné použít koleno 90°. Při instalaci se snažme vyhnout zlomům a křížením s jinými instalacemi. Vyhneme-li se nadměrným zlomům,  zabráníme tak ucpávání instalace a poškození centrální jednotky velkými kusy nečistot. Před započetím instalace naplánujme rozložení zásuvek a její trasu tak, aby byla optimální pro obyvatele. Trasa by měla být co nejkratší a měla by mít minimální počet ohybů. Pro zlomy a změny směru používejme široké ohyby 90 a kolena 45, které nezpůsobují velkou ztrátu sací síly. Snažme se vyhnout obchvatům a přeskokům jiných instalací, které stojí v cestě naší instalaci centrálního vysávání. Hledejme optimální trasu, která zaručí zanedbatelnou ztrátu výkonu našeho systému. Během instalace nezapomeňme přivést ke každému sacímu bodu elektrický kabel (OMY 2 x 0,5 mm), který umožní dálkové zapínání a vypínání vysavače z rukojeti hadice. Elektrické zapojení každé ze zásuvek k centrální jednotce musí být paralelní. Nezapomeňme namontovat i centrální jednotku. Měla by být umístěna v místnosti vzdálené od místností obývaných, aby při práci nedělala hluk.